'Demokrātijas' paraugstunda Polijā.

... samazina budžetu, atlaiž valdes locekļus, bet vai jūsuprāt tas, kaut kā atšķiras no tā ko jūs darījāt Polijā pārņemot vadību?

Un ko tad atbild Sikorska kungs?

Bla, bla, bla par Slovākiju. Bet par Poliju?

Radislavs Sikorskis:

Mēs novērsām to, ka Polija slīd autokrātijas virzienā, un mēs uzskatām, tam, kā mēs uzvarējām vēlēšanās pret mūsu populistiem, vajadzētu būt par iedvesmu citiem ...

Un tagad apskatīsim dažus piemērus, kas būtu citiem par iedvesmas avotu un demokrātijas paraugstundu. R. Sikorskis ir ārlietu ministrs un atbildīgs par savstarpēju saišu veidošanu un stiprināšanu ar citām valstīm, tāpēc lai atjaunotu 'taisnību' un 'tiesiskumu' viņš, kā savas nozares atbildīgais nolēmis negaidīt vēstnieku rotāciju, bet iesniegt sarakstu ar sev vēlamām personālijām un nomainīt uzreiz vairāk kā 50 vēstniekus. Zīmīgi, ka Polijas ārlietu minista R. Sikorska lēmums nomainīt vairāk, kā 50 vēstniekus izskanēja 2024. g. 15. martā, bet intervija LTV1 bija 2024. g. 27. martā un netika cilāts jautājums par vēstnieku maiņu. Mūsu 'pravdas' sludinātājiem nebija iedota tāda komanda, tāpēc jautājums, kas skar tiešo Polijas ārlietu ministra darbu tā arī netika uzdots.

Audio celiņa atšifrējums:

D. Tusks un R. Sikorskis izteicās par vairāk kā 50 vēstnieku maiņu. Prezidents Duda nepiekrīt masveida maiņai. Polijai ir vēstniecības 94 valstīs. Un vairāk kā pusi ārlietu ministrs R. Sikorskis grib atsaukt.

Premjers D. Tusks tā skaidro šo lēmumu:

Mums jālabo situācija, mums jāizveido valdībai lojāla komanda, kas kārtos mūsu lietas, mūsu valsts lietas visās vēstniecībās.

Uzmanīgi ieklausāmies ko saka patreizējais Polijas premjerministrs Donalds Tusks: Mums jālabo situācija, mums jāizveido valdībai lojāla komanda ... Tas ir mums jāieliek savi cilvēki visur.

Audio celiņa atšifrējums:

Vēstniekus saskaņā ar likumu gan nozīmē, gan atsauc prezidents balstoties uz ārlietu ministra iesniegumu, ko ir apstiprinājis premjerministrs.

Prezidents A. Duda par šādu lēmumu izsakās sekojoši:

Nedrīkst nevienu Polijas vēstnieku nozīmēt vai arī atsaukt bez prezidenta paraksta, šī darbība rezervēta Polijas prezidentam.

Premjers paziņoja, ja gadījumā prezidents nepiekritīs izmaiņām, tad vēstniekus aizstās zemākas pakāpes diplomātiskie darbinieki un tāds stāvoklis tiks uzturēts līdz tiks ievēlēts cits prezidents.

Audio celiņa atšifrējums:

Prezidents nepiekrīt masveida vēstnieku maiņai. A. Duda vēl decembrī bija saskaņojis EP vēstnieka maiņu, tad Andžejs S. tika aizstāts ar Pēteri S. Tad tika apliecināts, ka jebkuras citas izmaiņas kādas nospriedīs veikt valdība tiks izskatītas individuāli.

Runā prezidenta pārstāve Malgožata P.:

Ja rodas vēlme nomainīt kādu vēstnieku ārpus noteiktās rotācijas kārtības, kas paredzēta pēc 4. gadu termiņa, tad jārunā par konkrētām personām un konkrēto kandidātu atbilstību.

Audio celiņa atšifrējums:

Ārlietu ministrs R. Sikorskis pārkāpa prezidenta un premjera vienošanos. Pāris nedēļas atpakaļ prezidenta kancelejā tika iesniegti divi dokumenti, ko sagatavoja ārlietu ministrs. Viens dokuments saturēja atsaucamo kandidātu vārdus un otrs dokuments saturēja ieceļamo kandidātu vārdus.

Runā prezidenta pārstāve Malgožata P.

Es nezinu vai runa iet par to pašu, kas attiecas uz vakardienas R. Sikorska izteikumiem.

Ārlietu minists R. Sikorskis pārmet saviem priekšgājējiem no PIS diplomātiskā korpusa politizēšanu.

R. Sikorskis:

Atgādinu, ka tie ir ļoti dažādi nozares strādnieki. Daži ir uzņemti pagaidu darbu veikšanai un pietam tas tika darīts politisko interešu aizsegā.

Mūsu stāsta varonis R. Sikorskis 2013. g. par Kanādas vēstnieku nozīmēja Marcinu B. bijušo Gazeta wyborcza žurnālistu. Ministrs R. Sikorskis esot pret politiski motivētām vēstnieku nozīmēšanām. Tāpēc pienāk ziņas, ka jaunais kandidāts uz Romas vēstnieka vietu būs R. Šneps, bijušais ASV vēstnieks. Šai foto divi pudeles draugi R. Šneps kopā ar Jaceku S. bijušo Sopotas mēru no KO partijas. Bet šeit video no pagājušā gada rudens R. Šneps aicina balsot par Mihalu Š. no KO.

R. Šneps:

Es sirsnīgi atbalstu, balsojiet par Mihalu.

Lūk, tādi ir premjera D. Tuska un ministra R. Sikorska kandidāti.

Šādi kandidāti man izbrīnu neizsauc, piezīmē bijušais ārlietu ministrs Jans Dz. no PIS.

Audio celiņa atšifrējums:

2017. g. mēdiji ziņoja, ka R. Šneps būdams Spānijas un ASV vēstnieks saņēma naudu ģimenes uzturēšanai neskatoties uz to, ka viņa sieva tai laikā strādāja TVP. Vēstnieks R. Šneps piesavinājās tuvu pie 450 tūkstošiem zlotu.

Jēdziens apolitisks, vai nepolitisks premjerministra Donalda Tuska un ārlietu ministra R. Sikorska izpratnē nozīmē tikai vienu – visiem jābūt lojāliem attiecībā uz viņiem. Visi viedokļi ir labi ar noteikumu, ka tas ir viņu viedoklis.

Audio celiņa atšifrējums:

Diplomātiskā korpusa vicešefs no kreisajiem Andžejs Š. izsaka cerības, ka prezidentam būs 'laba griba.'

Andžejs Š.:

Biju pavadījis laiku ar viņu gan Kanādā, gan ASV un esmu pārliecināts, ka viņš realizēs valdības politiku.

D. Tuska valdība vēlas ne tikai atteikties no PIS ieņemtā kursa, bet ārlietās tiek atgriezti Maskavas starptautisko attiecību institūta absolventi, kas pārstāv Padomju laika diplomātu kalvi un ne tikai.

Vēsturnieks prof. Wieslaw Wysocki:

Šī institūcija, kas sagatavoja diplomātus, pareizāk sakot spiegus visai pasaulei.

PIS ar 2022. g. likumu atņēma šīs Maskavas mācību iestādes absolventiem tiesības strādāt Polijas ārlietu sistēmā. Bet tagad ar tiesu palīdzību tie atgriežas kā diplomātiskā korpusa darbinieki un tas nekādi netraucē R. Sikorskim.

Uz to norādīja bijušais ārlietu ministrs Zbigniew Rau no PIS:

Kungs tagad var ietvitot: Spasibo Rassija.

Tagad mēs zinām ap ko grozās lieta.

Pēdējais ārlietu ministra R. Sikorska izgājiens ir kā ķirsītis uz tortes un atklāj cik tālu var aiziet korumpēti politiķi, kas ar politizētas tiesas palīdzību nu atstrādā par savu nokļūšanu pie varas.

 
 

new

 

 

© 2024 Pax vobis