Korupcija Eiropas Parlamentā.

Audio celiņa atšifrējums:

2022. g. 9. decembrī Beļģijas policija tumsas aizsegā izvieto posteni šai Briseles ielā netālu no Eiroparlamenta. Policija jau četras stundas uzmana dažus Eiroparlamenta locekļus – Grieķijas EP deputāti no sociālistu bloka Eva Kaili, kas ir arī EP viceprezidente, kā arī viņas sabiedroto Francesco Giorgi. Rīta agrumā Giorgi ar savu Land Rover izbrauc no garāžas un policija viņu nekavējoties arestē. Tiek arestēts arī palīgs EP deputāts Andrea Cuzzolino no demokrātiskās partijas. Un ar šo arestu iesākas Eiropas Savienības lielākais skandāls.

Audio celiņa atšifrējums:

Dārgie kolēģi EP ir piedzīvojis uzbrukumu, tas ir uzbrukums Eiropas demokrātijai, tas ir uzbrukums brīvai demokrātiskai un atvērtai sabiedrībai. Šīs ļaundarības izpildītāji ir saistīti ar autokrātiskām valdībām un kā nozieguma instrumentu izmantoja nevalstiskās organizācijas, arodbiedrības, EP deputātus un padomniekus ar nodomu iespaidot mūsu politisko kursu.

Audio celiņa atšifrējums:

Jau vairāki mēneši Briseles prokuratūra izmeklēja trešo valstu ietekmi uz EP darbu. Šai izmeklēšanā piedalījās Beļģijas drošības struktūras un četri Eiropas slepenie dienesti. 9. decembrī Briselē tika veiktas 16 kratīšanas. Šīs darbības skāra Itālijas sociāldemokrātus, EP funkcionārus, lobistus un nevalstiskās organizācijas. Pēcpusdienā tiek aizturēts Evas Kaili tēvs, viņa koferī simtiem tūkstošu piecdesmit eiro nominālos, tas viss bija noslēpts zem pamperiem un bērnu pārtikas pudelītes. Izmeklētāji uzskata, ka tas saistīts ar meitas noziedzīgi iegūtās naudas slēpšanu. Tiek veikta kratīšana arī deputātes dzīves vietā, kas no rīta vēl nebija iespējams. Arī šeit tiek atklāti koferi un luksusa somiņas pilnas ar naudu. Eva Kaili tiek arestēta.

Audio celiņa atšifrējums:

Šai pat dienā tiek arestēts Antonio Panzeri, kas bija EP deputāts no 2004. - 2019. g. PD (demokrātiskā partija), bet vēlāk Articolo Uno partijas biedrs.

PD - demokrātiskā partija un Articolo Uno

Francesco Giorgio bija viņa parlamentārais asistents un viņu visu laiku atbalstīja. Panzeri nodibināja Fight Impunity nevalstisko organizāciju. Viņa Briseles dzīves vietā izmeklētāji atrod 600 tūkstoši eiro. Līdz dienas beigām tiek izņemts vairāk kā 1,5 miljoni eiro. Panzeri kā deputāts ir piedalījies daudzu likumu izstrādē, tad viņš bija šīs nevalstiskās organizācijas direktors, kas izcēlās ar ļoti lielu ietekmi arodbiedrību kustībā. Viņš vienmēr ir izcēlies, kā cilvēktiesību kvēls aizstāvis. Turpretī Francesco Giorgio bija ļoti pieredzējis parlamentārais padomnieks cilvēktiesību jomā. Viņš ņēma dalību delegācijās, kā savas jomas eksperts, rūpējās par rezolūciju sastādīšanu cilvēktiesību jomā. Pats par sevi saprotams, ka viņš saskārās ar šim lietām

Audio celiņa atšifrējums:

Antonio Panzeri grupa 'atstrādāja' negodīgi iegūto naudu no Marokko un Kataras. Kataras noziedzīgo grupu koordinēja Kataras nodarbinātības ministrs. Viņa mērķis bija spodrināt valsts tēlu un novērst kritiku attiecībā uz strādnieku tiesībām.

Audio celiņa atšifrējums:

2022. g. 9. oktobrī delegācija no Ktaras izmitinās 5 zvaigžņu Wiltchers Steinenberger hotelī Briselē. Šai delegācijā ir arī nodarbinātības ministrs, kas vienlīdz ieņem cilvēktiesību komitejas priekšsēdētāja amatu Katarā. Nākošajā dienā Antonio Panzeri un Francesco Giorgio ierodas hotelī. Panzeri ierodas ar portfeli Giorgi ar ceļojuma koferi un dodas uz Kataras delegācijas mītni. Saskaņā ar izmeklētāju teikto Panzeri portfelis ir ievērojami pilnāks nekā iepriekš. Tikšanās ar ministru notiek 412 apartamentā, viņu mērķis sagatavoties cilvēktiesību jautājumu iztirzāšanai EP. Tas notiek 10 dienas pirms pasaules kausa spēlēm Katarā. Emirātam nepieciešams noklusināt starptautisko kritiku sakarā ar migrantu tiesību pārkāpšanu būvējot stadionu pasaules kausa sacensībām.

Audio celiņa atšifrējums:

The Guardian žurnālisti noskaidrojuši, ka šī celtniecība prasījusi 6500 dzīvības. Tika veiktas daudzas kampaņas ar mērķi piespiest Kataru atlīdzināt ģimenēm, kuru tuvinieki zaudējuši dzīvību vai arī kļuvuši darba nespējīgi. Kataras valdība pretojas šīm prasībām, bet streikot Katarā aizliegts. Nedēļu pirms pasaules kausa sacensībām Katarā, EP ir sasaukta cilvēktiesību komisija ar mērķi iztaujāt Kataras nodarbinātības ministru. Šī sanāksme ilgst apmēram stundu, iztaujāšanai atvēlētas tiek 5 minūtes, bet Kataras nodarbinātības ministram atvēlētais laiks netiek ierobežots.

ALI BIN SAMIKH AL MARRI:

Dažas nevalstiskās organizācijas ir izteikušās, ka nepieciešams izveidot fondu upuru apzināšanai. Mēs esam pret šādiem priekšlikumiem radīt vēl kādu jaunu mehānismu, jo Katarā vēl 2018. g. tika izveidots līdzīgs fonds. Mums tiek pārmesta diskriminācija un rasisms, bet tās ir tikai runas naida vairošanai. Mēs esam pretimnākoši objektīvai kritikai, bet šāda veida valodas neveicina reformas.

Šī procesa laikā tiek mobilizēta atbalsta grupa. Parlamentārais asistents, tieši aiz Spānijas deputāta priekšplānā, ir Francesco Giorgi, kas no sava telefona sūta īsziņas EP deputātiem, kas kritizē Kataru. Nopratināšanā, kas sekoja arestam, Francesco Giorgi atzīstas, ka kopā ar Panzeri ir ne tikai sagatavojuši Kataras ministra uzrunu, bet arī sociāldemokrātu atbalsta runas.

Pirmais runu teica Cozzolino:

Viņi ir veikuši izcilu darbu, daudz padarīts sabiedriskajā sektorā. Es aicinu turpināt iesākto dialogu, šo reformu programmu. Tas ir nožēlojami, ka brīdī, kad sākas pasaules kausa spēles, mēs starptautiska organizācija – EP liktu šķēršļus labā attīstībai.

Otra iestāšanās Kataras labā ir vēl pārdrošāka.

Šie pārmetumi ir desmit gadus veci. Jābūt skaidram kopskatam, kas atklāj šī procesa attīstību un to pienācīgi jānovērtē. Mēs aicinām Kataru turpināt reformas.

Šie EP deputāti, kurus tikko dzirdējām Andrea Cuzzolino no PD un Beļģijas deputāts M. Tarabella no sociālistu partijas tika arestēti 2023. g. 10 februārī. Viņi tika apsūdzēti korupcijā un naudas atmazgāšanā. EP deputāts F. Giorgi atzīst, ka bija sagatavoti jautājumi, ko Panzeri būtu uzdevis Alessandra Moretti, bet šis gadījums tā arī netika izmeklēts.

Audio celiņa atšifrējums:

Izmeklēšana parādīja, ka EP deputātu jautājumi tika Francesco Giorgi sagatavoti un ieteikti.

PD Alessandra Moretti:

Es noraidu, ka Panzeri kaut kādā veidā būtu iespaidojis EP deputātu jautājumus, vismaz, kas attiecas uz mani. Man nācās sadurties ar jautājumu, kas saistīts ar strādnieku tiesību stāvokli Katarā. Francesco Giorgi norādīja uz vispārējām iezīmēm. Godīgi sakot mana uzmanība bija vērsta pavisam uz ko citu. Mans jautājums ministram bija saistīts ar apkaunojošiem apgalvojumiem, ko izteica vēstnieks attiecībā uz homoseksuāļiem.

Es jautāju: Vai nevajadzētu apdomāt šī vēstnieka atsaukšanu par šī apgalvojuma izteikšanu, bet ministrs man tā arī neatbildēja.

Audio celiņa atšifrējums:

Saskaņā ar prokuratūras izmeklēšanas datiem prettiesiskie mēģinājumi iespaidot EP viedokli attiecībā uz Kataru jau bija 2019. g. Sekojošos gados tiek ielūgti EP deputāti apmeklēt valsti, šie izbraucieni tiek dāsni apmaksāti, tiek organizētas tikšanās ar emirātu un tā ministriem. Izveidojas draudzīgas attiecības starp EP deputātiem un emirātu.

Kad saņēmu Eirodeputāta mandātu tiku aicināts ņemt dalību dažādās sadraudzībās, starp kurām bija arī Kataras grupa. Es piekritu visiem šiem piedāvājumiem un es nosūtīju savu līdzstrādnieku noskaidrot ap ko grozās lieta. Viņš man pastāstīja, ka netika runāts par produktiem, netika runāts par kultūras vērtību apmaiņu, vispārīgos vārdos piedāvāja ceļojumu uz Kataru, apmeklēt pasaules kausa sacensības.

Bet ja runājam par 2019. g.

Viņi vēlējās, lai tiktu strādāts viņu pozitīvā tēla, Kataras pozitīvā tēla. Es piekrītu, ka katram ir tiesības uz labu slavu, bet ne tāpēc, ka uzsauc vakariņas vai tāpēc, ka iedod biļetes uz pasaules kausa sacensībām Katarā.

Audio celiņa atšifrējums:

Vai kāds Kataras pārstāvis mēģināja ar jums kontaktēt?

Jā, bija tādi mēģinājumi. Es saņēmu uzaicinājumu no Kataras vēstnieka, bet es to noraidīju. Es biju vairāk kā gadu atpakaļ ierosināju rezolūciju sakarā cilvēktiesību pārkāpšanu Katarā. Es tiku ignorēta, bet novembrī kad jau bija sākušās pasaules kausa sacensības, es nospriedu lūgt EP veikt atklātu balsošanu un šoreiz vinnēju tikai ar 16 balsu pārsvaru. Tad sākām apspriest rezolūciju un tieši tad varēja pamanīt Kataras iespaidu. Gan sociāldemokrātu, gan Tautas partijas pārstāvji izmantoja absolūti identiskus argumentus runājot par Kataru. Rezolūcijas galvenai tēmai vajadzēja būt cilvēktiesību ievērošana, bet diskusijās uzmanība visu laiku tika novirzīta uz Kataru, kā ļoti svarīgu gāzes piegādātāju ES.

Tā bija acīmredzama šantāža, tāpēc man ir jautājums:

Vai Katarai ir izdevies iefiltrēties EP?

Un ko mēs varētu teikt par Krievijas iejaukšanos? Noteikti, ka tā ne tikai ir bijusi, bet bez šaubām joprojām pastāv.

 
 

new

 

 

© 2024 Pax vobis