|
Ziemassvētku tradīcijas - oplāšu pagatavošana.
Latvijā, Lietuvā, Polijā, Ukrainā un Slovākijā pastāv tradīcija dalīties ar neraudzētu kviešu maizi un izteikt laba vēlējumus. Šo neraudzēto maizi latgaliski sauc par kaladys, bet latviski oplātes. Oplātes ir vienkārša pasvētīta maize, ko dažreiz kļūdaini sauc par Dievmaizi. Dievmaizi, jeb Vissvētāko Altāra sakramentu drīkst pieņemt tikai katoļi, kas ir sagatavoti šim sakramentam un ir bijuši pie grēksūdzes. Turpretī oplātes drīkst dod arī tiem, kas nav sagatavoti grēksūdzei, gan maziem, gan pieaugušiem katoļiem, kā arī nekatoļiem ar noteikumu, ka tie to pieņem ar cieņu, kā tuvākmīlestības žestu. Šai rakstiņā īsi aprakstīšu, kā top oplātes, jeb kaladys. Oplāšu pagatavošanā tiek izmantoti kviešu milti un ūdens.
Vārkavas muzeja darbinieki izteica vēlēšanos gan paši izmēģināt, gan arī citus iesaistīt oplāšu pagatavošanā. Oplāšu cepšanai tiek izmantota speciāla forma, kas tiek uzsildīta līdz noteiktai temperatūrai. Parasti šī forma tiek sildīta uz plīts, kas tiek kurināta ar malku. Nedz muzejā, nedz pagasta telpās tādas plīts nebija, tāpēc tika izmantota elektriskā plītiņa.
Oplātes nebiju cepis gandrīz trīsdesmit gadus, tāpēc šis process bija jāatklāj gandrīz no jauna. Bija jāpanāk pareiza konsistence, ne par šķidru, ne par biezu.
Pirms oplāšu cepšanas forma tiek ieziesta ar vasku.
Ar tīru drāniņu tiek noslaucīts liekais vasks un formā tiek ielieta sagatavotā mīkla.
Cepšanas procesā tiek noņemti mīklas pārpalikumi.
Oplāšu cepšanas ilgums ir atkarīgs gan no temperatūras, gan no mīklas biezuma.
Nu var just, ka ceļas garaiņi un tagad jāuzmanās, lai nepiedeg.
Šai foto var redzēt cepamās formas iegravēto attēlu.
Oplāšu cepamā forma ir diezgan smaga un kad esi darbojies kādu laiciņu, sajūta tāda it kā būtu cilājis svaru bumbu.
Nonācām pie slēdziena, ka pašu spēkiem cept oplātes nav nemaz tik viegli un nāktos to darīt mēnesi, lai sarūpētu nepieciešamo oplāšu skaitu.
Prieks par padarīto darbu.
Tā izskatījās mūsu pūliņu gala rezultāts.
Tā oplātes cep Polijā. priesteris Felikss Šneveļs |
|||
|
|
© 2024 Pax vobis |