Pāvesta Benedikta XVI līdzstrādnieks.

Georgs Gensvains apustuliskais nuncijs Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.

Georgs Gensvains apustuliskais nuncijs

Audio celiņa atšifrējums:

Pāvests Francisks nozīmēja arhibīskapu Georgu Gensvainu par apustulisko nunciju Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Arhibīskaps savulaik kalpoja kā sekretārs pāvestam Benediktam XVI. Arhibīskaps Georgs Gensvains dzimis Vācijā 1956. g. 30. jūlijā. Pēc iesvētīšanas strādāja Freiburgas Breisgavā. Viņš absolvēja Baznīcas tiesības un bija diecēzes tiesnesis. Vēlāk kļuva par kardināla Racingera sekretāru un šo funkciju pildīja arī pēc kardināla Racingera ievēlēšanas pāvesta amatā. Arhibīskaps uzticami kalpoja Benediktam XVI arī atstājot Pētera sēdekli līdz pat nāvei. Ar pāvesta Franciska lēmumu viņš ir nominēts, kā apustuliskais nuncijs Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Vatikāns oficiāli paziņoja, ka viņa nozīmēšana ir atbilde tiem izaicinājumiem, ko piedzīvo Baltijas valstu reģions.

Piedāvāju tuvāk iepazīties ar ilggadēju pāvesta Benedikta XVI līdzstrādnieku arhibīskapu Georgu Gensvainu.

Audio celiņa atšifrējums:

Laipni lūdzam mūsu studijā.

Paldies.

Lūdzu atsēsties. Tas ir turku maršs un es domāju, ka pāvests Benedikts 16 to ir spēlējis.

Jā protams spēlēja un klausījās, jā protams, viņu varētu dēvēt par Mocarta talanta piekritēju.

Tas norāda uz dvēseles cēlumu.

Jā tā varētu teikt.

Audio celiņa atšifrējums:

Šīs grāmatas virsraksts Tikai viena patiesība, jeb dzīve līdzās pāvestam Benediktam XVI. Par šo grāmatu jau ir dzirdēts runājam. Es vēlos iesākt ar jūsu dzīves aprakstu, ko mēs atklājam grāmatā. Tātad jūs dzimis Švarcvaldē, kā vecākais no pieciem bērniem.

Tieši tā.

Tēvs kalējs un mamma mājsaimniece, dzimis katoļu ģimenē, fakts, ko mums runājot par Vāciju nevajadzētu aizmirst. Kāds jūs bijāt bērnības gados?

Lūkojoties no vairāku gadu perspektīvas iespējams uzburt divus tēlus, viens būtu izpušķots un otrs reālistisks.

Un kādu jūs vēlētos pasniegt?

Reālistisko.

Šeit ir trīs, pirmie trīs, kas bija kā jau citi. Tika darīts gan vajadzīgais, gan tas kas ne.

Grāmatā lasām, tā kā biju vecākais bērns man vajadzētu būt visprātīgākajam, bet tā pietrūka.

Lēnprātība nav mans stiprākais tikums. Tas bija bērna gados, tas palika spēkā arī pieaugot.

Vai arī tagad tas ir spēkā?

Teiksim tā, stāvoklis ir krietni uzlabojies, šai skolā esmu no pat paša sākuma. Tas ir kalpojis manai izaugsmei, bet joprojām tas man sagādā zināmas grūtības. Ja ir kāds strīds vai arī diskusija, noklusēt un tēlot gudro un piekāpties nav viegli.

Vai jutāties apmierināts brīžos, kad nācās piekāpties?

Teiksim tā, tas kļuva par ieradumu izteikties prātīgāk, bet vai tas patiesībā tā arī ir patiešām nezinu.

Audio celiņa atšifrējums:

Kāda būtu jūsu raksturīgākā īpašība?

Vēloties sasniegt kādu mērķi ir ļoti svarīga skaidrība un neatlaidība.

Kāpēc bērns, puišelis, pusaudzis, kas vēlējās kļūt par biržas aģentu, joprojām citēju no jūsu grāmatas – Lai nopelnītu lielu naudu jābūt uzmanīgam un ātram, man netrūka nedz uzmanības, nedz mērķtiecības, bet kādā brīdī sāku uzdot jautājumus ... Kāpēc prāts, kas bija nodarbināts ar materiālām lietām pēkšņi pievēršas garīgām lietām?

Teikt, ka tas notika pēkšņi nebūtu pareizi. Kad esi panācis visu ko vēlējies, kad tev ir nauda un tas un šitas ... Un kas tālāk? : Es jautāju sev. To ko redzēju, kā skaistu dzīvi es uztvēru, kā tukšību bez dziļākas jēgas. Turklāt es saskāros ar grāmatu 16 gadu vecumā, ko ir uzrakstījis J. Racingers.

Audio celiņa atšifrējums:

Mans prāvests man ieteica izlasīt grāmatu un es jautāju vai viņš pats to ir lasījis. Viņš atbildēja: Nē, bet tev tā jāizlasa. Es sāku lasīt un nesapratu gandrīz neko.

Kas tā bija par grāmatu?

Ievads kristietībā.

Tā bija J. Racingera grāmata?

Jā, jā. Tai laikā viņš bija profesors.

Tad jau tā bija garīga vētra.

Es šādi to neraksturotu, drīzāk tas bija pakāpenisks process līdzīgs augšanai, nobriešanai.

Un kad jūs personīgi iepazināt J. Racingeru, kas toreiz vēl nebija pāvests, vai šī tikšanās piepildīja jūsu cerības? Vai bija kaut kas, kas jūs pārsteidza?

Mans priekšstats bija piepildījies visā pilnībā, kaut gan viņu biju iepazinis tikai pateicoties grāmatai. Viņš ir liels cilvēks, stiprs Baznīcas pīlārs, vienkāršs, pazemīgs, lēnprātīgs. Viņš nepacēla balsi, bet kad runāja varēja izjust katru vārdu. Tas mani piesaistīja un apgaismoja.

Audio celiņa atšifrējums:

Ko jūs vēlētos atzīmēt, kā ieguvumu no komunikācijas ar pāvestu Benediktu XVI?

Palikt uzticīgam arī brīžos, kad liekas ka visa pasaule ir pret tevi.

Paturēt taisnu muguru.

Tieši tā.

Attiecībā uz jautājumiem ar kuriem nācās sastapties. Jūs savā aicinājumā esat atraduši atbildes uz visiem jautājumiem, vai ir kāds jautājums vēl bez atbildes?

Dzīve piespēlē daudz un dažādas grūtības.

Vai pastāvīgi uzrodas jauni jautājumi?

Protams. Atrodot atbildi uz vienu jautājumu uzduries vēl uz 20.

Vai atklāsiet kādu no tiem?

Neteikšu precīzi, bet kāpēc jābūt tā un šitā un ne vienkāršāk un taisnīgāk un daudz skaistāk, bet tas tā nav.

Netaisnība sagādā ciešanas?

Tas ir viens no iemesliem. Mēs varam pieminēt cilvēcisko taisnību un netaisnību.

Audio celiņa atšifrējums:

Vai ir kāds notikums, kas liktu svārstīties ticībai jo esam cilvēki?

Protams esam cilvēki. Ir piedzīvotas šaubas. Bet pat 100 šaubas nebija tādas, kas apšaubītu pašas ticības pamatus. Ticībā ir klātesošs cilvēciskais faktors, tāda ir dzīve. Man ticība ir kompass, mērķis, arī spēks un prieks. Ticība nav nasta, tieši pretēji, tā palīdz nest dzīves nastu.

Audio celiņa atšifrējums:

Ziniet, vienu jautājumu gan ļoti jums vēlos uzdot. Jūs esat cilvēks, kam nācās ar daudziem tikties. Esat bijis uz žurnālu vākiem, spēlējis tenisu. Tā ir patiesība, ka ticība, katolicisms ir piepildīti ar prieku. Esam radīti, lai varētu pieņemt, rūpēties, mīlēt un būt gandarīti. Sieviešu uzmanība un skati, kā jūs ar to visu tikāt galā? Kā to sakārtot?

Skaistums ir ticības daļa, cilvēku skaistums, kultūras un dabas skaistums, tas viss ir daļa no skaistuma. Būt par cilvēku ir skaisti, vai tas būtu vīrietis, vai sieviete. Domāju, ka katrs un arī es vēlas būt normāls, jeb dabisks. Domāju, ka man līdz šim ir tas arī ir izdevies.

Audio celiņa atšifrējums:

Tagad noskatīsimies fragmentu no 2005. g. 19. aprīlī notikušās Benedikta XVI ievēlēšanas, kam jūs arī ierādījāt sevišķu vietu savā grāmatā. Aiziet.

Pasludinu jums lielu prieku. Mums ir pāvests, Svētās Romas Katoļu Baznīcas kardināls Racingers – Bendikts XVI.

Pēc lielā pāvesta Jāņa-Pāvila II kardinālu kolēģija ir ievēlējusi mani, vienkāršu un pazemīgu Kunga vīna dārza strādnieku.

Jūs rakstāt, ka notikumi bija tik strauji, kā cunami. Neticami, kas var atgadīties cilvēka dzīvē. Tas brīdis iespiedās atmiņā ar melnām piedurknēm zem liturģiskā apģērba. Varbūt kādam ir piemirsies, bet rēgojās jaka. Ir sagatavoti trīs dažādu augumu apģērbi, vai tiesa?

Jā.

Tiek runāts, varbūt jūs varat apstiprināt, kā to sauc? Krematorija, blakus Siksta kapellai.

Tā ir iesaukta par raudu istabu.

Tātad, raudu istaba. Kāpēc raudu istaba?

Kardināls ... Siksta kapella un kreisajā pusē ir mazas durtiņas. Tur kardināls purpura apģērbu nomaina pret balto. Kāds kardināls, kas tika ievēlēts par pāvestu esot raudājis jo viņam zudis prieks ...

Kritis izmisumā.

Tieši tā. Kad un kā šī telpa tika nokristīta par raudu istabu nezinu, bet šis apzīmējums ir palicis.

Tātad raudu istaba. Tevi ievēl un tu raudi ... daļa no ievēlēšanas procesa. Tur ir sagatavoti trīs apģērbi, vai ne?

Tiesa.

Tiek izvēlēta, kas daudzmaz atbilst tikko ievēlēta pāvesta augumam.

Pats par sevi saprotams.

Ko jūs teicāt tai momentā?

Es nebiju uz to brīdi klātesošs. Visu uzraudzīja ceremoniju vadītājs, kas arī palīdz. Es pirmo reizi viņu ieģērbtu kā pāvestu tai brīdī, kad protodiakons kardināls Medina pasludina: Mums ir pāvests. Es biju iepakaļ visiem. Tai brīdī jaunais pāvests zem lielās Mikelandželo Pēdējās Tiesas bildes pieņēma visus kardinālus, kas solīja jaunajam pāvestam paklausību un cieņu. Un visa noslēgumā pienāca klāt arī tie, kas nav kardināli, bet ņēmuši dalību. Arī viņiem bija tāda iespēja. Es jau labi neatceros, bet uzrunāju viņu vāciski ... Viņš bija manā priekšā ar baltu piusku galvā, balti mati, balta seja, balts apģērbs, kad es viņu ieraudzīju mani pārņēma trīsas. Apsveicu un apsolīju savu paklausību un cieņu un gatavību pakalpot. Ja es labi atceros, jo ...

Tāds notikums nav piedzīvots, var tikai iztēloties.

Audio celiņa atšifrējums:

Tad tika piedzīvota atteikšanās, kas kļuva par vēsturisku brīdi, kas tiks pieminēts. To arī mēs visi atceramies. Es par to uzzināju mazliet agrāk, tas man līdzinājās dunča dūrienam. Tas mani stipri sāpināja. Es teicu: Svētais tēvs, tas nav iespējam. Bet tad sapratu, ka saņemtā ziņa nav apspriežama. Tas ko jūs iepriekš teicāt par Racingeru. Tas jau ir pieņemts lēmums. Tad mēģināju mīkstināt ārējo spiedienu, atgādinot, ka tam nav nekāda sakara ar Vatileaks un baumām, kas klīst pa Vatikānu. Pietam pāvests ir piedevis cilvēkam, kas ir nozadzis dokumentus no jūsu galda, kā tas pieklājas katolim un vēl jo vairāk pāvestam. Vēl vēlos jautāt. Tas bija drosmīgs solis, bet vai to pavadīja izvēles brīvība?

Jūs runājat par atteikšanos no pāvesta amata?

Par atteikšanos no pāvesta amata.

Iemesls ... Teiksim tā atteikšanās paziņojums nāca klajā 11. februārī noslēdzoties konsistorijam. Tas notika 50 – 60 kardinālu klātbūtnē. Viņš teica: Palieciet savās vietās, jo man ir vēl kas sakāms. Tad viņš nolasīja paša rakstītu paziņojumu un to viņš nolasīja latīņu valodā. Tas sagādāja zināmas grūtības, daži slikti dzird, citiem problēmas ar latīņu ...

Vai jūs ieteicāt lietot itāļu valodu?

Es nenorādīju kādā valodā, bet atgādināju, ka būs zināmas grūtības saprast ... Nē, jo Baznīcas valoda ir latīņu valoda. To esam noskaidrojuši. Viņš izteicās, ka pastāv divi iemesli kā divi skati. Man ir 85 gadi un man vairs nav pat fiziska spēka un trūkst garīgā spēka vadīt un pārvaldīt Katoļu Baznīcu – Pētera laivu, jānāk kādam jaunākam. Daudzi tam nav noticējuši, nu tas ir gan stipri diplomātiski pateikts. Vatileaks un citas lietas, bet nē. Vai nu es ticu tam, ko pateica pāvests Benedikts XVI, vai arī nodarbojos ar savām fantāzijām un veidoju savas teorijas, kam ar to nav nekāda sakara. Lūk, tā izskatās tā lieta. Tur nav nekā sarežģīta. Šis lēmums ir balstīts pazemībā un drosmē. Atteikšanās no pāvesta amata jābūt labi pārdomātam aktam Dieva priekšā, kas ir skaidrs, nelokāms un pārliecinošs gribas akts.

Audio celiņa atšifrējums:

Vai šai gadījumā mēs nerunājam par pārāk personificētu izvēli? Vai pāvests tādās lietās neiedziļinās, vai viņam ir brīvības izvēle?

Pāvests to var izdarīt tikai būdams pilnīgi brīvs, jo pretējā gadījumā, ja būtu kāds spiediens, tad tāds lēmums nav spēkā. Pats par sevi saprotams vēlāk viņam ir daudz vairāk vietas personiskai brīvībai. Pats par sevi saprotams.

Vai viņš pēc tā kļuva laimīgāks?

Viņš bija ... Šis izteiciens vai stāvokļa raksturojums nebūs šai gadījumā piemērojams, jo viņa plecus vairs nenospieda lielā atbildības sajūta un tas protams paceļ.

Skaidrs.

Audio celiņa atšifrējums:

Tagad pievēršam uzmanību ekrānam. Skatām video, kas ataino iepriekš teikto.

Dārgie brāļi esmu jūs saaicinājis šai konsistorijā, ne tikai lai pasludinātu par trīs kanonizācijas procesiem, bet lai pasludinātu par ļoti svarīgu lēmumu, kas skar Baznīcas dzīvi. Vairākkārt izmeklējis savu sirdsapziņu Dieva priekšā, esmu nonācis pie slēdziena, ka mani spēki cienījama vecuma dēļ nav piemēroti, lai pienācīgā veidā es varētu turpināt svētā Pētera darbu. Tāpēc labi apzinoties, šī lēmuma svarīgumu, brīvi un nepiespiesti paziņoju par atkāpšanos no Romas bīskapa amata – svētā Pētera pēcteča vara, kas man tika uzticēta caur kardinālu rokām 2005. g. 19. aprīlī. Kas attiecas uz mani, es arī turpmāk no visas sirds kalpošu ar savu dzīvi, kas veltīta lūgšanai par svēto Dieva Baznīcu.

Audio celiņa atšifrējums:

Pirmā persona, kas jums pateica par notikušo: Kā tas ir iespējams?

Tas ir februāra mēnesis, bet par lēmumu man tika pateikts septembrī.

Kā jūs domājat, kāpēc viņš jums to pateica?

Domāju, ka vienkārša iemesla dēļ. Šādam lēmumam jābūt sagatavotam, kā arī jāparedz, kur, kā, ko un ar ko ... Pietam es domāju, ka tas bija uzticības akts. Bet es sākumā domāju, ka tā ir viena no iespējām, ko varētu apspriest vai ņemt vērā u.t.t. Pārcilāju savu garīgo pieredzi un sapratu, ka man netika atklāts jautājums apspriešanai, bet gan gala lēmums. Tāpēc es radikāli pārvērtēju savu nostāju, jo iepriekš biju pret to gan cilvēciski, gan emociju līmenī.

Audio celiņa atšifrējums:

Atceramies 2005. g. 25. marta krusta ceļu. Netīrība Baznīcā, salauztās ģimenes, briesmīgs pedofilijas ieļaunojums. Arī par to jūs vēlējaties pateikt grāmatā.

Šis jautājums, kas skar pedofiliju un ļaunprātīgu rīcību, atsedz rētu Baznīcas ķermenī. Nepieciešams darīt visu, lai to varētu sadziedēt. Jādara viss, lai tas neatkārtotos. Nepieciešams Baznīcā, kā arī ārpus tās sniegt savstarpēju palīdzību. Bez tam ļoti svarīgi ir rūpēties par upuriem.

Audio celiņa atšifrējums:

Vai jūs esat tikušies ar kādu no upuriem?

Es neesmu ticies. Es biju klātesošs tai brīdī, kad pirmais no pāvestiem ir ticies ar upuriem piecos apustuliskajos ceļojumos. Tie ir brīži, kas netiks aizmirsti nekad. Tie ir sirdi plosoši brīži. Tu satiecies ar dzīvi, dzīvēm, kas ir sāpīgi iezīmētas. Tās ir smagi ievainotas. Tā ir mana pārliecība, ka pilnībā dziedēt tādu dzīvi nav iespējams. Es baidos, ka tas tā ir.

Šis smagums ... Kā jūs uztverat šo nastu, vainas apziņu kā kristietis? Es iedomājos, ko tas nozīmē Baznīcas cilvēkam apzināties, ka kāds, kas arī ir ietērpts garīdznieka apģērbā ir paveicis drausmīgu lietu un nebija neviena, kas to varētu nepieļaut.

Protams.

Nebija neviena, kas to būtu atklājis. Kā jūs to uztverat?

Tā ir viena no sāpīgākajām pieredzēm, kuras iespējamību kā priesteris pat neiedomājos. Bet realitāte ir nepielūdzama attiecībā uz priekšstatiem. Tas liek uzdot jautājumu, ko darīt? Kā var palīdzēt un kas ir nepieciešams šīm personām?

Tika paziņots, kāds tika pārcelts. Kristietis piedod, bet taisnība iet savu ceļu.

Vēlos papildināt, ka tieši Racingers būdams vēl kardināla statusā, kas toreiz vadīja Ticības Mācības kongregāciju bija pirmais, kas izgaismoja šo ļoti tumšo stāvokli. Virzīja uz priekšu šo jautājumu, lai tiktu atklāti šādi gadījumi un veikti preventīvi pasākumi.

Audio celiņa atšifrējums:

Vēlāk tika ievēlēts pāvests Francisks. Jūs rakstāt, ka ar to jums tiek ierādīts kāds stūrītis Vatikāna pilī.

Nezinu, kā uz to reaģēja pāvests, bet pārsteidza fakts, ka jaunievēlētais pāvests vēlējās runāt pa telefonu. Telefonsarunas laikā Benedikts viņu apsveica un pasolīja lūgties un atbalstīt.

Kādas attiecības bija starp viņiem? Kas viņiem bija kopējs un ar ko Francisks atšķīrās no Benedikta?

Tagad mēs pāvestu Francisku pazīstam desmit gadus. Sākumā viņu nepazina neviens, varbūt daži viņu pazina, kā kardinālu no Buenosairesas. Laika gaitā atklājās kopīgas lietas un ļoti atšķirīgas lietas, jebšu dažādi raksturi, dažādas pazīmes, dažādi dzīves gājumi. Arī pāvesta pienākuma pildīšanas stils ir dažāds, tad valoda un pieredze. Arī pats izaicinājums Baznīcā mainās, vieni izaicinājumi Benedikta laikā un citi izaicinājumi pāvesta Franciska laikā. Kā arī var manīt, ka daži elementi pāvestam Franciskam liekas svarīgāki pildot pāvesta pienākumu un pāvestam Benediktam bija citas prioritātes. Tad sāka arī salīdzināt un tas nebija tādā veidā, ka viens tā, bet otrs šitā. Bija mēģinājumi pretnostatīt.

Vienu pret otru?

Nē, nē.

Kas mēģināja?

Es nenosaukšu vārdos.

Nē, nē.

Publiskās prezentācijās vai arī uztverē – šis ir spēcīgs šai matērijā, bet otrs ir spēcīgs tai matērijā un kāpēc gan nē? Viņi taču nav viens otra kopija, bet tieši pretēji. Mēs nevaram nokopēt ...

Jā protams.

Un tas dažiem kļuva par kārdinājuma iemeslu radīt spriedzi, jeb pareizāk sakot radot publiskajā telpā divus pretnostatītus tēlus. Un kad ir radīts šis pretmetu tēls tas baro spriedzi, kas pastāv ne starp šiem diviem, bet gan starp katra piekritējiem. Dzīve met arī šādus līkločus un brīžiem ir grūti to visu novirzīt uz labo pusi, vai arī noņemt mākslīgi radītu spriedzi.

Vai šī spriedze jūsuprāt ir ļaunums?

Tā ir pretēja realitātei un ir ļaunums. Pēc manām domām tā kaitē abiem, kā arī pašam pāvesta tēlam. Pāvesta institūcija viena, bet pāvestu jau ir bijis 265 un tie visi ir bijuši dažādi un paldies Dievam par to.

Pilnīgi skaidri.

Audio celiņa atšifrējums:

Tātad, Tikai viena patiesība, jeb dzīve līdzās pāvestam Benediktam XVI. Mēs pārraidi esam iesākuši ar Mocartu un nobeigsim ar itāļu māksliniekiem par kuriem mēs zinām, ka viņu izpildījums arī ir paticis. Kāpēc jums patīk?

Un jums nē? Teiksim tā patīk ... Par gaumi taču nestrīdas.

Labi. Lai, dzīvo brīnišķīgas lietas. Kādu novēlējumu vēlētos saņemt?

Es pievienojos tam, ko jau pateicāt. Lai dzīve rit savu gaitu un es esmu tāds, kāds esmu un ka nepiedzīvoju krasas izmaiņas.

Paldies un vēlreiz paldies cienījamais Georg. Tikai viena patiesība.

 

 

kas jauns

 

 

© 2024 Pax vobis